تبلیغات
نوشته های محمد بلوچ زهی
چون می اندیشم پس می نویسم
صفحه نخست ارتباط با ما مشاهده در موبایل لینك RSS
كاربر میهمان خوش آمدید
یکشنبه 3 آذر 1392

ملت آنلاین/ محمد بلوچ‌زهی: با آنکه تنها حدود سه ماه از عمر دولت تدبیر و امید می گذرد اما برخی از فعالان قومی و مذهبی قلم های خویش را بکار بسته و قدمهای شتابزده ای برداشته اند و معتقدند آنچه «حرف» است جایگزین «عمل» دولتمردان شده و به همین جهت به گفته آنان مطالبات ایشان تا کنون بر زمین مانده و یا به تعبیری ادبی اعتقاد دارند از« شنبه های حرف تا جمعه های عمل دولتمردان»راه بسیار هست!

متاسفانه در این فاصله اندک از شروع کار دولت دکتر حسن روحانی قضاوت در خصوص و سنجش عملکرد دولت اقدامی تعجیل گونه به حساب می آید که این اقدام برخی از کنشگران و فعالان اجتماعی و سیاسی را شاید بتوان اقدامی شتابزده عنوان کرد که نه تنها موجب روان سازی انتصابات نیروهای شایسته قومی نمی شود بلکه این قضاوت های زودهنگام دولت را در مواجهه با نحوه انتصاب نیروهای توانمند اقوام در استانهای قومیت نشین با نوعی سردرگمی سیاسی مواجه خواهد ساخت و زمان را ناخواسته بیش از این به تعویق خواهد انداخت که در این صورت دود این کشمکش های سیاسی و اجتماعی قومی به چشم مردم خواهد رفت.

گر چه تاکنون قدم های جدی و عملی در انتصاب نیروهای شایسته قومی که یکی از بند های بیانیه ده گانه دکتر روحانی هنگام رقابت های انتخاباتی بود؛ در مدیریت های استانی و فرا استانی استانهای قومیت نشین برداشته نشده است و این تعلل های انتصاباتی زمینه پدید آمدن ذهنیت های ناامیدانه ای خواهد شد اما مردم و فعالان سیاسی و اجتماعی قومیت ها باید همواره امیدوار به این باشند که این تعلل منجر به تحقق گام به گام وعده ها از نظر کیفی و کمی خواهد انجامید و اگر این پیش فرض به امیدواری ها افزوده گردد ممکن است نتیجه کار خوشایند تر از آنچه باشد که گمان می رود.

باید به یاد داشت که همین اظهار نظرهای دولت مردان حتی در حد «حرف» در خصوص قومیت ها را نیز به فال نیک گرفت چرا که هنوز زمان زیادی از عمر دولت سپری نشده که این«حرف»ها به عمل تبدیل شود حتی به اظهار نظر چندی پیش جناب فانی وزیر آموزش و پرورش که گفته بود تدریس زبان قومیت ها در مدارس از اولویت های اوست نیز باید خوش بین بود و امیدوار.
و یا اینکه اظهار نظر علی یونسی دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی که معتقد به زدودن نگاه امنیتی نسبت به اقوام است نیز نباید به راحتی از کنار آن گذشت و یا آنجا که گفته بود«کسانی که نگاه امنیتی دارند و نگران رشد اقلیت‌ها هستند اشتباه بزرگی مرتکب می‌شوند و این نگاه خطرزاست. اگر با یک نگاه تحقیرآمیز به فرزند خود نگاه شود، آن فرزند بیگانه می‌شود.»

تا به اینجای کار همین اظهار نظرهای امیدوار کننده و یا انتصاب دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی را نیز باید یک گام به جلو دانست و نشانگر عزم جدی رئیس جمهور روحانی تعبیر کرد جهت تحقق مطالبات قومی و مذهبی که در بیانیه معروف ده گانه انتخاباتی خویش بدان تاکید نموده بود. اینگونه اقدامات و حتی اظهار نظرها در دراز مدت منتج به نتیجه خواهد شد و نیز از طریق این انتصاب ها و یا بواسطه آن اظهار نظرهای امیدبخش امید است تغییری بر رویه برنامه های معمول دولت گذشته در مناطق قومیت نشین اتخاذ گردد.

نباید فراموش کرد که باتوجه به پایگاه رای بالای دولت تدبیر و امید در میان اقوام ایرانی بخصوص مردم بلوچ و کرد که بالاترین آراء را در سبد رای دکتر روحانی داشته اند طبیعی است دولت در انتصابات این مناطق وسواس ویژه ای بخرج بدهد و شاید همین وسواس و نگاه ویژه نسبت به انتصاب ها در مناطق قومیت نشین منجر به انتصابهای کیفی و کمی گردد.

در اینجا باید اشاره نمود مردم از دولت تدبیر و امید انتظار دارند نمایندگانی را برای استانهایی که دولت در آنجا دارای پایگاه رای بالایی است متناسب با رای مردم انتصاب نماید. اول اینکه شناخت کافی به مسائل قومی و اجتماعی مردم داشته باشند و دوم اینکه افرادی باتدبیر و شایسته برگزیند تا بواسطه این تغییرات مدیریتی مردم نیز تغییر را آنطور که انتظار دارند لمس نمایند.

دکتر روحانی در مبارزات انتخابات ریاست جمهوری در مقدمه بیانیه معروف به ده ماده ای خویش در خصوص اقوام ایرانی؛ کشور ایران را بوستانی عطرآگین از اقلیم‌ها،زبان‌ها، ادیان و مذاهب گوناگون دانسته بود و وعده داد درصورت کسب رأی اعتماد مردم و استقرار دولت تدبیر و امید با اجرای بندهای ده‌گانه بخشی از فصل حقوق ملت قانون اساسی را تحقق بخشد.

تدوین قوانین لازم برای اجرای کامل قانون اساسی به‌ویژه اصول ٣، ١٢، ١٥، ١٩، ٢٢،مشارکت عمومی فارغ از زبان و مذهب در مدیریت‌های کلان کشور،انتصاب نیروهای شایسته محلی در پست‌های مدیریتی مناطق مختلف کشور،تدریس زبان مادری ایرانیان،تقویت فرهنگ و ادبیات اقوام ایرانی و پیشگیری از زوال آنان،تغییر نگاه امنیتی نسبت به اقوام و فرهنگ‌های ایرانی و... از جمله بندهای ده گانه این بیانیه معروف محسوب می شد که در همان ابتدا توجه اقوام ایرانی را به خود جلب نمود.

حال با این اوصاف تا به اینجای کار آنچه که گفته شد همه علائم و نشانه هایی از تغییر توام با تدبیر و امید است که پله به پله دولتمردان درصدد تلاش جهت تحقق حداکثری وعده های انتخاباتی هستند و باید قضاوت ها در این خصوص را به آینده ای نزدیک موکول کرد.

لینک مستقیم مطلب:

http://www.mellatonline.ir/news/news.cfm?id=3059&title

ارسال شده توسط محمد بلوچ زهی در ساعت 05:41 ب.ظ | نظرت شما ()