تبلیغات
نوشته های محمد بلوچ زهی
چون می اندیشم پس می نویسم
صفحه نخست ارتباط با ما مشاهده در موبایل لینك RSS
كاربر میهمان خوش آمدید
دوشنبه 27 آبان 1392

روزنامه دنیای اقتصاد/ محمد بلوچ‌زهی: ایران همواره با برخورداری از ظرفیت و شاخص های ویژه در زمینه اشتغال یکی از قابلیت های مهم را در فضای کسب و کار منطقه به خود اختصاص داده است اما بدلیل عدم برنامه ریزی صحیح و استفاده از ظرفیت های موجود اشتغال تاکنون نتوانسته موفقیت های نسبی را در این زمینه بدست بیاورد.

علی رغم اینکه اکثر استان های کشور هم اکنون با معضلی به نام نرخ بالای بیکاری مواجه اند و سالیانه با فارغ شدن دانشجویان ازتحصیل نرخ بیکاری و آمارها و شاخص های بیکاری رو به رشد است باید پذیرفت که امروزه باتوجه به ذائقه بازارهای جهانی و توجه آنها به صنایع سنتی و محلی باکیفیت و قابل انعطاف کلید ایجاد اشتغال در استانها در گروی استفاده از پتانسیل های بومی مناطق مختلف است که در صورت توجه واهتمام ویژه دولت در این زمینه و برنامه ریزی صحیح در خصوص کسب و کارهای بومی می توان به میزان قابل توجهی بر رشد شاخص های بیکاری در استانها غلبه کرد.

یکی از مهمترین راهکارها و کم هزینه ترین ابرازها در کشورهای در حال توسعه و نیز توسعه یافته برای مقابله با بیکاری و ارتقاع شاخص های تولید هر منطقه استفاده از قابلیت های بومی مناطق مختلف جهت رشد کسب و کارهای خانگی و تولیدی است که می تواند در دراز مدت مشکل بیکاری مناطق را بطور چشمگیری مرتفع سازد و در کنار آن از خطر زوال هنرهای فاخر بکاهد.


برای نمونه سیستان و بلوچستان یکی از استانهای مهم کشور است که دارای قابلیت های مهم و فراوانی در زمینه اشتغال می باشد اما این استان همچنان باوجود دارا بودن شاخص های مهم و استعدادهای بالای بویژه در زمینه کسب و کارهای تولیدی همچنان بالاترین رشد نرخ بیکاری را به خود اختصاص داده است.


روزگاری صنایع دستی همچون سوزن دوزی،حصیربافی،سکه دوزی بلوچ که دارای ظرفیت های بالایی از نظر کیفیت و انعطاف پذیری می باشد با توجه به برنامه ریزی صحیح و اصولی و اهتمام ویژه دولت در این بخش توانست به مدد اقتصاد خانوارهای کم درآمد و عمدتاً فقیر بلوچستان بشتابد و نیز چرخ تولید و اشتغال استان را به گردش دربیاورد و تاثیر مهمی بر صنعت تولید و اقتصاد کشور بر جای بگذارد.


اما امروزه عدم توجه دولت گذشته به این بخش نه تنها هنرهای فاخر بومی منطقه را با رکود مواجه ساخته بلکه رونق خاصی به بازار واسطه ها و دلالان بخشیده که سود ماحاصل این تولیدات اندک بومی تنها در جیب گشاد واسطه ها و دلالان می رود و در اینجاست که فقط تولید کننده متضرزر می شود و انگیزه کافی جهت ادامه کار را با مشاهده چنین وضعیت بغرنجی از دست می دهد.


باید به یاد داشت همین صنعت سوزن دوزی بلوچ که دارای ظرفیت های بالا و انعطاف فراوانی است در دهه 50 و 60 توانست بر صنعت بی جان مد و لباس ایرنی جان دوباره ببخشد و توجه بازارهای اروپایی را به خود جلب نماید. همانطوری که با وجود اینکه سوزن دوزی از هنرهای اصیل ایرانی است اما کشور پاکستان با پی بردن به قابلیت های فراوان این هنر توانسته سالیانه سود کلانی را از این طریق به اقتصاد کشورش تزریق نماید.


حال با وجود مشکلات عدیده تولید این گوی رقابت را دلالان و واسطه ها از دولت گرفته اند و با صادر نمودن محصولاتی نظیر سوزن دوزی به کشورهای حاشیه خلیج فارس و سایر کشورهای منطقه بازار را در دست گرفته و اینجاست که در این غفلت بازار فقط تولید کننده است متحمل زیان های متعددی می شود.


از دهه 50 تا سال‌های 65 و66 خرید محصولات سوزن‌دوزی و هنر دست زنان بلوچ در بازارهای جهانی از سطح قابل قبولی برخوردار بوده است به طوری که فرانسه با بیشترین خرید مقام اول، آلمان دوم، امریکا سوم و کشورهای ژاپن، سویس، انگلیس و ایتالیا در رده‌های بعدی خرید محصولات سوزن‌دوزی بلوچ ایران قرار داشته‌اند.


اگر دولت در صدد گشودن قفل زنگار گرفته تولید و اشتغال در مناطق مختلف کشور است بطور حتم اول در صورت برنامه ریزی صحیح و اصولی کلید آن را باید در لابه لای صنایع بومی و سنتی استانهای مختلف کشور جستجو کند که سود ماحاصل از اینگونه صنایع بی گمان کمتر از صنعت فرش و دیگر صنایع درآمدزای کشور نخواهد بود.


و دوم اینکه از یک سو تعدد مبادی ارائه دهنده تسهیلات اشتغال و ازدواج بویژه دستگا ها و نهادهای غیر مرتبط که در دولت نهم و دهم بشدت رایج بود باعث شده جدا از نادیده گرفتن اصول کارشناسی طرح ها منجر به انحراف طرح ها و عدم پایداری اشتغال می شود.


از سوی دیگر دولت گذشته با ادغام صندوق توسعه اشتغال روستایی،صندوق اندوخته ازدواج جوانان و نیز صندوق حمایت از فرصت های شغلی یک مرجع کارشناسی ارائه تسهیلات به جوانان را ایجاد نمود که توانست با بهره گیری از علوم نوین اقتصادی سازکارهای علمی را در زمینه اشتغال تدوین نماید و همین نیز باعث آسان سازی فرایند اخذ وام های اشتغال و ازدواج صندوق مهر امام رضا(ع)شد و از بروکراسی موجود جهت اخذ تسهیلات کاست.


از این رو باتوجه به اینکه صندوق مهر امام رضا(ع) قویترین و کارشناسی ترین مرجع ارائه تسهیلات در کشور می باشد که با استفاده از صاحب نظران این حوزه و نیروی انسانی ماهر که تجربه حضور در صندوق های حمایت از فرصت های شغلی دولت اصلاحات وصندوق توسعه اشتغال روستایی دولت سازندگی را دارا می باشند و نیر نوعی رضایت نسبی از عملکرد این صندوق در پرداخت تسهیلات اشتغال و ازدواج جوانان و آسان سازی پرداخت این گونه تسهیلات بویژه در شهرستانها بوجود آمده است می طلبد با اهمیت اینکه فرایند پرداخت تسهیلات دارای استانداردهای نسبی می باشد و بدنه این صندوق از تجارب ارزنده دو صندوق دیگر بهره مند است پرداخت تسهیلات متمرکز به چنین مرجعی گردد تا هم منجر به سردرگمی متقاضیان نشود و نیز مهمتر از آن جدا از رضایتمندی متقاضیان که عمدتاً از قشر جوان جامعه هستند از کمترین انحراف در اجرای طرحها برخوردار باشد تا از یک متقاضی بیکار به یک وام گیرنده بدهکار جلوگیری شود امری که متاسفانه اکنون در برخی از نهادهای حمایتی بدلیل نادیده گرفتن جوانب کارشناسی کار شاهد آن هستیم.

لینک مستقیم مطلب در روزنامه دنیای اقتصاد:     http://www.donya-e-eqtesad.com/news/766980/

لینک مستقیم مطلب در سایت ملت آنلاین: http://www.mellatonline.ir/news/index.cfmل

ارسال شده توسط محمد بلوچ زهی در ساعت 09:35 ب.ظ | نظرت شما ()