تبلیغات
نوشته های محمد بلوچ زهی
چون می اندیشم پس می نویسم
صفحه نخست ارتباط با ما مشاهده در موبایل لینك RSS
كاربر میهمان خوش آمدید
یکشنبه 5 آبان 1392
روزنامه اعتماد / محمد بلوچ‌زهی: برای مخاطبان حرفه‌یی روزنامه‌ها، ژورنالیست‌ها و حتی آنان كه صرفا روزنامه‌خوان هستند و علاقه‌مند به مطالعه و پیگیراخبار و وقایع ایران و جهان از طریق این مبادی سنتی یا اینكه به نحوی وابستگی و ارتباط مستقیم یا غیرمستقیم با روزنامه‌ها دارند شاید بزرگ‌ترین تنبیه‌یی از این بدتر نباشد كه شما را از حق مطالعه و دسترسی به روزنامه‌ها محروم كنند. متاسفانه مطالعه به‌روز مطبوعات كاغذی در كشور ما مصایب و دردسرهای خود را دارد و این امر به شكلی متفاوت و نامتعارف نسبت به سایر نقاط جهان در جریان است.

برای ما ایرانی‌ها دسترسی به نسخه كاغذی روزنامه‌ها بیش از هر روش دیگر مطالعه ارجحیت دارد مگر آنكه به دلایل مختلف این امكان فراهم نباشد. این روش مطالعه به دلیل ملموس بودن آن از جذبه و تاثیر‌گذاری بیشتری نیز برخوردار است.
شاید دلیل دیگر آن فراهم نبودن كافی زیرساخت‌ها و قطعی مكرر اینترنت به ویژه در شهرستان‌ها و سرعت كند آن تمایل مردم را به مطالعه سنتی در ایران و تهیه روزنامه‌های كاغذی بیشتر كرده باشد. مطالعه تحلیل‌ها، یادداشت‌ها و در كل تولیدات روزنامه‌یی كه هر صبح با مراجعه به نزدیك‌ترین دكه روزنامه‌فروشی محل زندگی بتوان به آسانی و به‌روز آن را تهیه كرد و لذت ورق زدن روزنامه‌ها بدون كمترین واسطه‌یی حس نوستالژیكی دارد كه در صورت دسترسی آسان به آن شاید به روش‌های دیگر مطالعه در ایران در حال حاضر ترجیح داده شود.

اما متاسفانه مخاطبان شهرستان‌ها و برخی از مراكز استان‌های كشور از این نعمت محروم هستند و به دلایل مختلف از جمله تاخیرهای روزانه در ارسال یا مشكلات پیش روی در توزیع روزنامه‌ها این امكان را فراهم نمی‌آورد كه بتوان بدون واسطه و به‌روز روزنامه خواند و لذت ورق زدن را تجربه كرد و به اجبار برای مطالعه به نسخه دیجیتال و اینترنتی آن رجوع باید كرد!

اما آنچه بیش از این خواننده و علاقه‌مندان به روزنامه‌ها را می‌رنجاند این است كه حتی نتوان به نسخه دیجیتال یا اینترنتی روزنامه‌ها نیز به آسانی دسترسی پیدا كرد یا جهت دسترسی به آن همانند بروكراسی موجود در سیستم اداری از پیچ‌ و خم‌های مختلف اینترنت باید گذر كرد. به‌طور مثال اگر بتوان از سرعت

لاك‌پشتی و قطعی‌های مكرر آن هم در شهرستان‌ها گذر كرد تازه برای چالش‌ها و مصایب دیگر مطالعه باید خود را آماده ساخت. برخی از روزنامه‌ها بنابر سیاستگذاری داخلی خویش حتی برای دسترسی به نسخه اینترنتی روزنامه سازو كارهایی تعریف كرده‌اند؛ بدون توجه به زیرساخت‌ها كه برای مطالعه یك روزنامه باید هفت خوان رستم را طی كرد تا آن وقت بعد از گذر از مرحله ثبت عضویت، ثبت ایمیل، تهیه یوز و پسورد، اشتراك در باشگاه خوانندگان و مواردی از این دست به این امكان دسترسی پیدا خواهد كرد یا حتی با این وجود نیز نتوان روزنامه محبوب و مورد علاقه خویش را مطالعه كرد!

متاسفانه این مواردی كه عرض شد تنها گوشه‌یی از مصایب روزنامه‌خوان‌ها یا ژورنالیست‌هایی است كه به هر دلیل از مركز یا مراكز توزیع فاصله دارند و اینكه نه تنها از لذت ورق زدن روزنامه‌ها محرومند بلكه برای دسترسی نسخه اینترنتی آن نیز باید با مكافات فراوان مواجه شوند. با توجه به بهار ژورنالیست‌ها و مطبوعات ایران و تحولات ظریف و صاحب ابتكار اهالی مطبوعات در این چند ماهه اخیر بعد از گذشت هشت سال ركود و بی‌انگیزگی، حال باید زمان آن رسیده باشد كه سیاستگذاران روزنامه‌ها همان طور كه نگاهی كیفی ظریف و صاحب ابتكار به تولیدات خویش دارند و یك رقابت نسبی از نظر محتوا نیز در مطبوعات ایران به تازگی شكل گرفته است؛ بعد از سیاست‌های تولیدی بر كیفیت سیاست‌های توزیعی و ارائه كالای خود به دست مخاطب از همان نگاه ظریف و صاحب ابتكار بهره جویند تا مخاطب برای دسترسی به تولیدات كیفی با مصایب مختلفی دست و پنجه نرم نكند.

لینک مستقیم مطلب:  http://www.etemadnewspaper.ir/Released/92-08-05/151.htm#256143
نسخه پی دی اف:
http://www.etemadnewspaper.ir/PDF/92-08-05/16.pdf
ارسال شده توسط محمد بلوچ زهی در ساعت 09:23 ق.ظ | نظرت شما ()