تبلیغات
نوشته های محمد بلوچ زهی
چون می اندیشم پس می نویسم
صفحه نخست ارتباط با ما مشاهده در موبایل لینك RSS
كاربر میهمان خوش آمدید
یکشنبه 6 مرداد 1392
زمان تغییر ذائقه رسانه‌یی فرا رسیده است
روزنامه اعتماد / محمد بلوچ‌زهی: غفلت رسانه‌ها جهت پرداختن به حقوق قومیت‌ها یكی از انتقادهایی است كه همواره اقوام ایرانی آن را متوجه رسانه‌ها می‌دانند. به عقیده فعالان این حوزه زلزله، سیل و حوادثی از این دست تنها نقطه اتصال رسانه‌ها با قومیت‌ها شده است و همین امر سبب شده تا رسانه‌ها نه تنها تسلط كافی بر مشكلات و معضلات قومیت‌ها نداشته باشند بلكه عدم تمایل رسانه‌ها به معرفی اقوام منجر به عدم شناخت كافی جامعه و همچنین نویسندگان رسانه‌ها به فرهنگ، آداب و رسوم و حتی حوزه جغرافیایی مناطق مختلف قومیت نشین شده است.
قومیت‌ها همیشه در حاشیه نشینی سرزمین پهناور رسانه‌یی قرار گرفته و موفق نشده‌اند قابلیت‌ها و پتانسیل‌های موجود خویش را از طریق رسانه‌ها به جامعه منتقل كنند و از این ظرفیت رسانه‌یی بهره مند شوند‌یا اینكه تغییری در رویه معمول رسانه‌ها ایجاد كنند.بارها پیش آمده است كه اگر هر از چند گاهی اتفاق یا رخدادی از میان اقوام ایرانی توجه رسانه‌ها را به خود جلب كرده در چنین مواقعی نیز آنچه از خروجی رسانه‌یی نصیب جامعه شده است یا به دلیل عدم شناخت كافی از قومیت‌ها چندان مطلوب نبوده یا در پاره‌یی از موارد نه‌تنها منجر به شناخت اقوم ایرانی نشده بلكه ذهنیت‌های فراوانی را متوجه اقوام بی‌رسانه ایرانی كرده است. از بارزترین مصادیق این مدعا می‌توان از زلزله آذربایجان، بوشهر یا اتفاقات و حوادث خوش و ناخوشی كه در بلوچستان، كردستان و سایر مناطق قومیت‌نشین به وقوع می‌پیوندد نام برد. اخیراً یكی از رسانه‌های مكتوب در فاصله كمتر از چند هفته به طور اختصاصی و ویژه گزارش و گفت‌وگوهای مختلفی را درباره یكی از اقوام ایرانی به اصطلاح اهل رسانه كار كرد كه كلیت این اقدام تحسین برانگیز و به نوعی یك اقدام قابل توجه بود. همچنین اهل دغدغه را امیدوار به آشتی دوباره رسانه‌ها با قومیت‌ها كرد كه نگاه كلیشه‌یی قهرآمیز رسانه‌ها با اقوام ایرانی بیش از پیش كمرنگ شود.

اما آنچه در جزییات توجه صاحبنظران را جلب كرد عدم تسلط یا توجه دست اندركاران این اقدام مهم و تحسین برانگیز به نكات كلیدی در مطالب تولیدی بود كه به آن توجه نشده بود و همین امر بر كلیت كار آسیب رساند. از جمله این خطاهای فاحش در یك گفت‌وگو عدم تسلط گفت‌وگو‌كننده به موقعیت جغرافیایی مصاحبه شونده یا عدم ارائه اطلاعات كافی درباره پیشینه آن و... شكاف رسانه‌ها و اقوام را عیان ساخت. البته اگر تلاش، حسن نیت و نقش برخی از رسانه‌ها را در شناخت یا معرفی قومیت‌ها نادیده گرفت بی‌انصافی و جفا به برخی از رسانه‌ها و اهل رسانه و همچنین نویسندگان و روزنامه‌نگاران دلسوز است. دلیل ناتوانی در ارائه اطلاعات كامل یا مفید به مخاطبین و خوانندگان رسانه‌ها را می‌توان در لایه‌ها و ابعاد مختلفی بررسی كرد كه یكی از دلایل آن برمی‌گردد به اینكه اكثر كسانی كه درباره قومیت‌ها در روزنامه‌ها و رسانه‌های مكتوب و فضای مجازی می‌نویسند یا اینكه از قومیت‌ها نیستند یا صاحب نظر در مساله اقوام نیستند یا اطلاعات چندان مفید و كاملی از اقوام ندارند. و همین مساله باعث می‌شود تا مخاطب از مطالب تولیدی درباره اقوام اقناع نشود.

شاید این غفلت رسانه‌یی از جانب رسانه‌ها علی‌الخصوص رسانه‌های مكتوب و فضای مجازی امری عمدی نباشد اما به جرات می‌توان گفت مغفول واقع شدن اقوام در رسانه‌ها نشان از اولویت بندی‌های نادرست رسانه‌ها جهت استفاده از خوراك رسانه‌یی را می‌رساند. با نگاهی گذرا به اكثر روزنامه‌ها و نشریات سراسری در خواهیم یافت كه بیشتر رسانه‌های كاغذی به طور مشترك با در نظر گرفتن صفحات ثابتی به موضوعات مختلف از جمله سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و هنری، رسانه، بین‌الملل و حتی گاهی در نظر گرفتن چند صفحه به یك بخش مصداق بارز تبعیض آشكار در اولویت‌بندی و كم اهمیت دادن مسائل و مشكلات اقوام ایرانی را می‌رساند. شاید زمان آن رسیده باشد كه رسانه‌ها با توجه به رسالتی كه دارند تغییری در ذائقه خویش ایجاد كنند و برای همه اقشار مخصوصا قومیت‌ها كه از حق دسترسی به رسانه‌های تاثیرگذار كمتر برخوردار هستند فضایی را فراهم كنند تا شناخت آحاد جامعه از اقوام ایرانی بیش از این باشد و اقوام ایرانی در حاشیه رسانه‌ها قرار نگیرند و از این حاشیه‌نشینی به بطن بیایند.

یادداشت فوق جدا از روزنامه اعتماد در ملت آنلاین ،سایت انسان شناسی و فرهنگ و... نیز منتشر یافته است:

آدرس یادداشت منتشر شده در ملت آنلاین:

http://www.mellatonline.ir/news/news.cfm?id=1504&title

لینک بازنشر یادداشت در شفقنا:
http://life.shafaqna.com/component/k2/item/14712

لینک یادداشت در روزنامه اعتماد:

http://etemadnewspaper.ir/Released/92-05-06/93.htm#246583

آدرس نسخه پی دی اف روزنامه:http://etemadnewspaper.ir/PDF/92-05-06/13.pdf
ارسال شده توسط محمد بلوچ زهی در ساعت 01:56 ب.ظ | نظرت شما ()