تبلیغات
نوشته های محمد بلوچ زهی
چون می اندیشم پس می نویسم
صفحه نخست ارتباط با ما مشاهده در موبایل لینك RSS
كاربر میهمان خوش آمدید
پنجشنبه 6 تیر 1392
ywl.jpgروزنامه اعتماد/محمد بلوچ زهی: در بحبوحه بازار گـــرم انتخـــابات ریاست‌جمهوری و در لابه‌لای اخبار رنگارنگ یازدهمین دوره انتخابات 92 خبری بسیار ناگوار از جامعه هنری ایران در فضای مجازی منتشر شد كه كمتر این فرصت را یافت تا مورد توجه رسانه‌ها، جامعه هنری كشور و مسوولان و بانیان فرهنگ و هنر ایران قرار گیرد.

درگذشت ناگوار استاد «ملنگ درزاده» تنها باقی مانده نسل اول ساز سرنا در بلوچستان یكی از تلخ‌ترین سرنوشت‌ها را طی سال‌های گذشته برای مفاخر ایرانی رقم زد. استاد برجسته موسیقی فولكلور و نوازنده ساز سرنا پس از رنج سال‌های بیماری گلودرد ناشی از سرنانوازی با اندك اندوخته شخصی حاصله از كشاورزی سنتی خویش تحت عمل جراحی قرار گرفت و اما بعد از آن نه‌تنها یارای نواختن ساز سرنا را نداشت بلكه از خوردن و آشامیدن نیز محروم ماند.
خانواده این استاد شهیر سازهای بادی كه در شهر قصرقند در نزدیكی شهرستان نیكشهر سكونت دارند به دلیل عدم توانایی مالی موفق نشدند او را به مراكز مجهز و برخوردار منتقل كنند و این گونه شد كه استاد ملنگ كه بهترین ملودی‌های اصیل ایرانی را در گنجینه اذهان داشت در اسفبارترین شكل ممكن جان به جان تسلیم كرد.
خبر درگذشت استاد شهیر سازهای بادی باستانی استاد صاحب سبك كه به استاد «ملنگ» در كشور پاكستان، هندوستان و كشورهای حاشیه خلیج فارس شهره بود آن را پدر سازهای بادی بلوچستان نامیده‌اند، چنان تحت تاثیر خنثی‌كننده فضای رسانه‌یی قبل و بعد از انتخابات قرار گرفت كه هیچگاه این مجال را نیافت كه خبر درگذشت وی كه مدت‌ها در فقر و نداری و عدم رسیدگی با بدترین شكل ممكن از دنیا رفت، مورد توجه رسانه‌ها قرار گیرد.

همچنین صاحبنظران و تحلیلگران فرهنگ و هنر نیز فرصت تحلیل و بررسی دلایل سرنوشت مشابه هنرمندان و مفاخر ارزشمند فرهنگ و هنر به خصوص در شهرستان‌های دورافتاده از مركز به ویژه هنرمندان بلوچ كه در بی‌خبری مطلق با فقر و نداری و بیماری دست و پنجه نرم می‌كنند، را از دست دادند تا شاید از این طریق بار دیگر مظلومیت اهالی فرهنگ و هنر ایرانی و مظلومیت اساتید صاحب سبك و صاحب فن بر مسوولان بزرگوار اثبات شود.

مسوولانی كه تنها عكس‌العمل آنها در مواجهه با چنین ضایعه‌های دردناكی فقط این بوده كه به صدور یك پیام تسلیت چند خطی بسنده كرده‌اند و جهت لاپوشانی عملكرد ناصواب خویش به ناچار با اعلام خبر درگذشت اساتید فرهنگ و هنر به بیان بیوگرافی و تشریح سوابق هنری درخشان اساتید این مرز و بوم در رسانه‌ها پرداخته‌اند تا این گونه خود را از مظان اتهام رها سازند و از پاسخگویی در مقابل افكار عمومی سر باز زده و از وضعیت پیش آمده بر سر فرهنگ و هنر در شهرستان‌ها و مناطق دورافتاده تبری جویند.

درگذشت مفاخر ارزشمند ساز سرنا استاد «ملنگ درزاده» 75 ساله با سابقه‌یی بیش از شش دهه در بی‌خبری مطلق و فقر و سكوت با كارنامه افتخاربرانگیز تنها نمونه كوچكی از مظلومیت هنرمندان ایران زمین و مفاخر فرهنگ، ادب و هنر در اقصی نقاط دور و نزدیك كشورمان است و این واقعه تاسف بار بیش از پیش پیشكسوتان و اساتید فن به ویژه در شهرستان‌ها را در معرض تهدید قرار داده است.

درگذشت دردناك مفاخر فرهنگ و هنر ایرانی در حالی اتفاق می‌افتد كه آن سوتر از شهرها و روستاها؛ در پایتخت نشان درجه یك فرهنگ و هنر را بر سینه هنرمندان سنجاق می‌كنند تا این عمل شعارگونه كه با پروپاگاندای اساسی همراه است مورد توجه رسانه‌ها و افكار عمومی قرار گیرد.

اگر نگاهی گذرا بر كارنامه فرهنگی دولت در استان‌ها بیندازیم به راحتی درخواهیم یافت كه فرهنگ و هنر فولكلور اقوام بیش از پیش در خطر انقراض است و تقدیر چند پیشكسوت هنری در پایتخت نه‌تنها راه به جایی نخواهد برد بلكه این عمل تناقض‌گونه نشان از دوگانگی سیاست‌های اجرایی در زمینه فرهنگ و هنر را می‌رساند كه بیانگر تبعیض فاحش و عدم موفقیت سیاست‌های در پیش گرفته مسوولان فرهنگی كشور است.

طی چهار سال اخیر تنها در بلوچستان اساتیدی چون موسی بلوچ مرد نفس طلایی ساز منحصر به فرد كه در حین مسافركشی تسلیم مرگ شد، استاد ماشاالله بامری كه سال‌ها با سرطان مبارزه كرد و سال گذشته ‌دار فانی را وداع گفت سرگذشت دردناك استاد غلام‌رسول دینارزهی برجسته‌ترین موسیقیدان صاحب سبك بلوچ در بی‌خبری و فقر مطلق، درگذشت استاد مجیدبن یكی از بازماندگان موسیقی درمانی آن هم در بی‌خبری و فقر مطلق و درگذشت استاد مشهور موسیقی حماسی ایران استاد كمالان هوت بدون ثبت و ضبط آثار وی كه استاد شجریان استاد كمالان را یكی از موسیقیدانان برجسته ایرانی می‌دانست، درگذشت استاد مهتاب نوروزی سوزن‌دوز شهیر بلوچ آن هم در فقر تنها گوشه كوچكی از جفاهایی است كه طی سالیان اخیر به فرهنگ و هنر ایران زمین روا داشته شده است.

امید است دولت یازدهم و رییس‌جمهور دكتر روحانی كه با آرای قاطع اقوام به ویژه قوم بلوچ حمایت شد بیش از پیش به فرهنگ فولكلور رو به زوال اقوام توجه و به معیشت اهالی فرهنگ و هنر با اجرای سیاست‌های اصولی و با بهره‌گیری از نقطه نظرات صاحبنظران و اساتید رسیدگی عاجل كند چراكه فرهنگ و هنر باستانی اقوام ایرانی بیش از پیش در معرض تهدید و خطر انقراض به سر می‌برد.
ارسال شده توسط محمد بلوچ زهی در ساعت 11:01 ق.ظ | نظرت شما ()